Dobrze Być Zawsze Zabezpieczoną

Oferujemy szeroki wybór tabletek antykoncepcyjnych, na które recepta może być wypisana już dziś, bez konieczności oczekiwania na wizytę u lekarza.

Tabletki antykoncepcyjne to doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera odpowiednie proporcje hormonów – syntetycznego estrogenu i progestagenu. Tabletki pozostają najpopularniejszą metodą antykoncepcji na świecie. W ostatnich latach konkurencję nawiązują z nimi plastry antykoncepcyjne, ale te dwie metody różnią się jedynie sposobem aplikacji kombinacji hormonalnej, która w obu środkach jest dokładnie taka sama.

Tabletki antykoncepcyjne są stosowane często jako środek na wyregulowanie miesiączki i zmniejszenie bólu w czasie krwawienia. Dodatkową zaletą stosowania jest znaczne obniżenie prawdopodobieństwa powstania torbieli na jajnikach oraz łagodzenie objawów endometriozy.

Tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch typach:

  • Jednoskładnikowe, potocznie nazywane "minipigułkami" – o niskich dawkach wyłącznie jednego hormonu – gestagenu (syntetycznego odpowiednika progesteronu).
  • Dwuskładnikowe – w ich skład wchodzą gestageny i etynyloestradiol. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe dzielą się na:
    • jednofazowe które dostarczają taką samą dawkę hormonów podczas całego cyklu
    • dwufazowe i trójfazowe – dostarczające hormony o różnej zawartości względem danego okresu cyklu, którym zazwyczaj jest tydzień

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne najczęściej posiadają takie gestageny jak: lewonorgestrel, drospirenon, norelgestromin, gestoden, oraz dezogestrel.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne:

  • Tabletki jednoskładnikowe – zawierające wyłącznie jeden rodzaj hormonu działają poprzez zmienianie właściwości śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu wnikanie nasienia do dróg rodnych jest znacznie utrudnione. Środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe działają również poprzez hamowanie owulacji, jednak proces ten działa tylko u 7 na 10 kobiet, co powoduje iż preparaty tego typu są czasami mniej skuteczne od ich dwuskładnikowych odpowiedników. Pozytywne jest jednak to, iż w przypadku nastąpi zapłodnienie, hormony hamują zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy, co nie dopuszcza do zajścia przez kobietę w ciążę.
  • Tabletki dwuskładnikowe – estragenowo-gestagenowy etynyloestradiol, powodujący zatrzymywanie wydzielania hormonu folikulotropowego (FSH), uniemożliwiając w ten sposób dojrzewanie pęcherzyków Graffa, oraz komórek jajowych u kobiety. Drugim składnikiem (tak jak w minipigułkach) są gestageny, hamujące uwolnienie komórki jajowej. Gestageny zatrzymują również śluz szyjki macicy, utrudniając w ten sposób wnikanie nasienia do dróg rodnych. W taki oto sposób dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne utrudniają zapłodnienie i powstanie zarodka. Dodatkowym plusem tabletek dwuskładnikowych jest to, iż składniki, poprzez działanie razem, uniemożliwiają zagnieżdżanie zapłodnionej komórki jajowej w błonie śluzowej macicy i przyczyniają się do obumarcia zarodka.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *