Gdy ostry ból idzie w pięty

Pięta to nie tylko słaba strona Achillesa, to także czuły punkt wielu z nas.
Choć wydaje się to niedorzeczne, zdarza się, że bolą nas właśnie pięty. Nie stopy, nie kostki, nawet nie paluch z halluksem, ale właśnie pięty. Skąd ten ból? Gdy skóra na piętach jest gładka, nie znajdujemy na niej śladu otarć czy stłuczeń, a mimo to ból pięty zaczyna dokuczać w czasie chodzenia, a później także w trakcie siedzenia i leżenia, wtedy mimo absurdalnej dolegliwości, musimy zwrócić się o pomoc do lekarza. Zalecone i wykonane zdjęcie rentgenowskie szybko pozwoli postawić diagnozę: ostroga piętowa.

Jest to rodzaj przerostu kostnego na końcu wyrostka kości piętowej. Uciska on ścięgna i więzadła, a pod wpływem tego nacisku rozwija się stan zapalny. Pięta boli tak bardzo, że prawie uniemożliwia chodzenie. Po czasie ból może nasilać się nawet w trakcie siedzenia i leżenia.

Przyczyny pojawienia się ostrogi nie są do końca rozpoznane. Najczęściej powstaje ona u osób starszych, które mają tzw. koślawość wewnętrzną, czyli przesunięcie stawu skokowego w jego osi poprzecznej do wewnątrz i płaskostopie poprzeczne . Rzadsze, ale możliwe, przyczyny występowania tej dolegliwości to: zapalenie tkanki tłuszczowej pod guzem piętowym, złamanie zmęczeniowe guza kości piętowej, tzw. neuropatia Baxtera, problemy dermatologiczne, naczyniowe, reumatyzm i inne.

Jak to ostrogę piętową?

Leczenie ostrogi piętowej jest żmudne. Priorytetem jest odciążenie zmienionego chorobowo miejsca za pomocą specjalnego opatrunku, zastosowanie chłodzących kąpieli i okładów oraz przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który pomoże odciążyć piętę.

Zwykle ból pięty i pozostałe dolegliwości ustępują po zastosowaniu opisanego leczenia. W ciężkich przypadkach lekarz może podjąć decyzję o chirurgicznym usunięciu ostrogi kostnej. Taki zabieg konieczny jest wówczas, gdy stopy znacznie się zdeformują. Metody tej należy jednak unikać, gdyż późniejsze bliznowacenie tkanki może powodować inne choroby stopy oraz wymaga długotrwałej rehabilitacji.

Zalecenia dla osób z ostrogą piętową

Jeśli po wdrożeniu zastosowanego leczenia ostroga piętowa nie sprawia już bólu, należy dołożyć szczególnych starań, by nie dopuścić do jego nawrotu. W tym celu trzeba dbać o właściwą wagę, by nadmiernie nie obciążać stóp, unikać długiego stania i chodzenia oraz nosić wygodne buty na niewysokich obcasach i miękkich podeszwach, z szerokimi noskami oraz wkładkami. Zalecana jest także konsultacja u dobrego fizjoterapeuty, który może wskazać błędy popełniane w trakcie chodzenia i pomoże je wyeliminować.

Gruboskórne stopy

Skóra na podeszwach stóp jest tak mocna, że umożliwiła naszym przodkom chodzenie boso. Tyle że nadmierna grubość skóry pięty nie jest tak naprawdę jej zaletą. Nadmiernie zrogowaciała skóra z trudem pochłania wilgoć i z ma problemy z jej wydalaniem. Staje się więc odwodniona, traci elastyczność i łatwo pęka. Pęknięta i zrogowaciała skóra na pięcie jest nieprzyjemna, a z czasem może tworzyć bruzdy, które sprawiają ból i prowokują występowanie zakażeń.

Najczęstszą przyczyną pękających pięt są zaniedbania higieniczne – brak nawyku codziennego mycia i smarowania stóp odpowiednio dobranymi preparatami . Kolejne powody to picie zbyt małej ilości wody oraz noszenie skarpet i obuwia z materiałów syntetycznych. Najrzadziej występującymi przyczynami pękania pięt będzie wrodzona albo nabyta skłonność do przesuszania się skóry, np. wskutek przyjmowania dużej ilości leków rozrzedzających krew lub współwystępowania chorób objawiających się złuszczaniem naskórka.

Jak to leczyć?

Aby wyleczyć popękane pięty, należy przywrócić skórze jej ciągłość i właściwą elastyczność. W przypadku głębokich pęknięć na piętach niedopuszczalne jest jednak „domowe” ścieranie naskórka tarką czy pumeksem. Nie tylko nie zlikwiduje dolegliwości, a jeszcze ją pogłębi. Błędem jest także stosowanie do smarowania stóp balsamów do ciała, kremów do rąk czy oliwek. Należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do pielęgnacji stóp.

Przede wszystkim trzeba dokładnie myć i dezynfekować stopy i pięty. Dobre efekty daje moczenie stóp raz na 3-4 dni w papce z zaparzonego siemienia lnianego, co zmiękcza skórę i łagodzi podrażnienia. Należy także stosować środki przywracające odpowiednie nawilżenie skóry, czyli specjalne kremy na pękające pięty. Dobrze dobrane kosmetyki przywrócą skórze właściwy poziom nawilżenia, i pomogą jej się zregenerować.

Kolejnym krokiem powinna być wizyta w specjalistycznym gabinecie lekarskim zajmującym się pielęgnacją stóp. Podolog fachowo i bezboleśnie usunie zrogowaciały naskórek, co złagodzi napięcia skóry prowadzące do powstawania rozpadlin. Przedstawi także sposób właściwej pielęgnacji stóp.

Zalecenia dla osób z pękającymi piętami

Chcąc pozbyć się problemu pękających pięt, powinniśmy pić dużo wody (niedostatek wilgoci zmniejsza elastyczność skóry), nosić obuwie wykonane z naturalnych surowców, bawełniane skarpety, codziennie myć i smarować stopy odpowiednimi preparatami. Warto również wyposażyć obuwie w odpowiednie wkładki czy podpiętki.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *