Piesze wędrówki – korzystaj ze świeżego powietrza!

Od kiedy zrobiło się ciepło i słonecznie z przyjemnością wychodzi się na świeże powietrze. Już samo wyjście po bułeczki i mleko na śniadanie w ciepły sobotni poranek może być naprawdę miłe, a przecież mało kto tak naprawdę lubi chodzić po zakupy. Marzy się wtedy taka dłuższa przechadzka, najlepiej trasą, gdzie można mieć bliski kontakt z naturą- to przecież dodatkowa przyjemność napawać się podczas pieszej wędrówki pięknem kwitnących roślin, zielonych drzew, soczystej trawy, i oczywiście zapachem natury. Piesze wędrówki to okazja do zachwytu nad przyrodą, do oddychania zdrowym powietrzem oraz do poprawienia kondycji fizycznej. Od dawna wiadomo, że ruch w każdej postaci wpływa pozytywnie na wydolność organizmu, nie tylko bieganie, czy pływanie, które od razu kojarzy się ze zdrowiem. Również zwykłe spacery, pod warunkiem, że regularne, a także tak popularne latem piesze wędrówki doskonale oddziałują na fizyczne, a także psychiczne samopoczucie. Aby wzmocnić możliwie dużo partii mięśniowych podczas takiej przechadzki można wykorzystać kije służące do uprawiania nordic-walkingu. Tym, którzy do tej pory nie mieli do czynienia z tą formą sportu, trudno jest uwierzyć, że taki marsz- z kijami- uaktywnia aż 90% mięśni w całym ciele (dla porównania: podczas pływania aktywnych jest 65% mięśni, natomiast podczas biegania tylko 60%).

Piesze wędrówki można uprawiać w swoim mieście w zasadzie w każdej wolnej chwili, najlepiej oczywiście w dni wolne od pracy, bo mamy wtedy więcej entuzjazmu i siły. Można też wyjechać gdzieś w góry lub inne interesujące dla nas miejsca i tam oddać się kilkudniowej przyjemności chodzenia i odkrywania nieznanych, pięknych okolic. Można udać się na taką wędrówkę z przyjacielem, żoną, bądź pójść samemu, bo przecież każdy człowiek potrzebuje czasem odpocząć od „całego świata”, pobyć sam tylko i wyłącznie ze sobą i swoimi myślami. Piesze wyprawy w teren polecam właśnie również wtedy, gdy nasze życie nie układa się po naszej myśli i mamy problemy, które nas przygnębiają. Ruch powoduje zwiększoną produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, a przebywanie przez dłuższy czas na świeżym powietrzu pozwala znacznie dotlenić organizm i mózg, co z pewnością sprzyja szybszemu wymyślaniu lepszych rozwiązań własnych problemów.

W kwestiach technicznych- zanim wyruszysz na pieszą wycieczkę upewnij się, że prognozy pogodowe są pozytywne, tak żeby nie zaskoczyła cię burza w lesie, co nie tylko budzi strach, ale jest po prostu niebezpieczne. Warto wybrać wygodne, wypróbowane obuwie, zabrać mapę oraz koniecznie coś do jedzenia i picia, a także naładowany telefon komórkowy, aby móc skontaktować się z kimś w razie problemów.
I w drogę!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *